A tlls a tt
Tv2-Magelln 2004.10.31. 18:18
Hzikedvenceinkkel ellenttben a vadon l llatok biztonsguk rdekben alig-alig alszanak - meghkkent mdszerek brenmaradsra.
Prbltak mr aludni llva, lgva, vzben lebegve vagy csak fl szemmel? Mert az llatoknak bizony ez is megy. k olyan extrm helyzetekben is kpesek lomra hajtani a fejket, ami szmunkra hihetetlennek tnik. A szksg viszi r ket, hiszen ahhoz, hogy letben maradjanak, s ne legyen vacsora bellk, bizony folyamatosan figyelnik kell. Ebben a jtszmban ugyanis a tlls a tt…
Farkastrvnyek nappal. Aki berebb s gyorsabb, az nyer. Tll, szaporodik, trkt. m a harc az letrt nem csak nappal, jszaka is zajlik, ezrt vatosnak kell lenni: "gy kell megvlasztani az alvsi pozcit, hogy abbl a menekls minl gyorsabban lehetsges legyen." - mondja Dr. Szakcs Zoltn adjunktus, az Alvslaboratrium vezetje.
Az llatoknak ugyanis jjel is figyelnik kell, hogy ne vljon bellk tpllk a vadonban. gy fordulhat el, hogy a patsok, a zebrk, a lovak, a gnk llva pihennek a sttben. Az izomzatuk ugyanis az lom legmlyebb fzisban sem ernyed el. Csak nagyon rvid idre kapcsol ki teljesen az agyuk.
Az llatkerti tevk biztonsgban rezhetik magukat, ennek ellenre rsen vannak. Fekve, st llva is. gy Hanga Zoltn, az llatkert kpviselje sem tudott a sttben elg halkan jrni: a tevk meghallottk. Nekik ugyanis folyamatosan figyelnik kell. "A patsok naponta csak hrom-ngy rt alszanak. Klasszikus zskmnyllatok s mivel tl nagyok, nem is tudnak elbjni semmilyen rejtett regbe, ezrt k gy vdekeznek a ragadozk ellen, hogy nagyon rvid ideig alszanak." - mondja Hanga Zoltn.
Az oroszlnok bezzeg nyugodtan alhatnak, hiszen kevs nluk veszlyesebb llat akad a szavannkon. Nem kell flnik: ket nem akarja megenni senki. Se nappal, se jszaka. Bksen szuszoghatnak, s hempereghetnek, amikor csak akarnak. "Amikor gy dntenek hogy pihennek, nyugodtan megtehetik, hiszen nincs flnivaljuk , hogy alvs kzben esetleg meglephetik ket." - mondja Hanga Zoltn.
Az egyik legrdekesebb mdon mgis a delfinek alszanak. Nappal vidman mkznak a vzben, de este nem llnak le egy pillanatra sem: alvs kzben is sznak krbe-krbe. Agyuk egyik felt ugyanis kikapcsoljk, hogy az pihenjen, a msik fele pedig dolgozik s figyel. Vagyis fl szemmel mindig a vizet kmlelik, hiszen gy kerlik el a vratlan tmadst a tengerben: "Ez egy elkpeszt kpessg, hogy az egyik agyfltekmmel lass hullm mlyalvsban vagyok, mg a msik fltekmmel az brenltnek megfelel llapotban vagyok, teht egy kicsit alszom, s egy kicsit vagyok bren." - mondja Dr. Szakcs Zoltn.
Mi emberek is tudunk furcsa helyeken szunyklni, persze csak ha muszj. gy fordulhat el, hogy nha nem a puha prnra dlnk le, hanem a kemny lsekre, vagy egyenesen az ablakvegre. Persze ez a fajta pihens nem sokat r: regenerldni csak nyugodt krlmnyek kztt, mly lomba szenderlve tudunk. "Az elmulasztott regenercis folyamatokat knytelenek vagyunk beptolni nappal. Pldul a metrn, amikor az agyunk elkezd susogni, hogy ne az elsuhan fekete falat nzzk, hanem tessk lemenni aludni!" - mondja Dr. Szakcs Zoltn.
Az llatok kztt is van, amelyik knytelen nappal aludni. Egyes llatok ugyanis, mint pldul a kuszkusz, jjel keresnek tpllkot s nappal alszanak. A denevrek pedig radarflekkel s ultrahang segtsgvel tjkozdnak a sttben. A bregerek s a kuszkusz, mivel jjel vadsznak, egsz nap alszanak. gy k az llatok kzt az lomszuszk kategriba tartoznak: "Nagyon sok denevr akr hsz rt is alszik egy nap." - mondja Hanga Zoltn.
Az oroszlnfka mg legberebb llapotban sem egy frge llat. A felsznen szva oda kell figyelnik az ellensgeikre is, gy oldalra dlve alszanak, m az orruk llandan kint van a vzbl. Az a szemk pedig, amelyik a vz fltt helyezkedik el, llandan a veszlyeket lesi.
Vannak viszont olyan llatfajok is, amelyek azrt nem alszanak, mert egsz nap ennik kell ahhoz, hogy letben maradjanak. Ilyen pldul az elefnt, amelynek - mivel kizrlag nem tl kalriads nvnyeket eszik -, folyamatosan tpllkoznia kell. Igy naponta mindssze kt-hrom rja marad az alvsra…
|